جزئیات خبر

خانه جزئیات خبر
جزئیات خبر
در این بخش شما جزئیات خبر می توانید مشاهده نمایید

تاریخ ارسال خبر : 1397/09/28

تعداد بازدید : 168


قیمت فولاد ۳۰ درصد کاهش یافت

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از کاهش ۳۰ درصدی قیمت فولاد خبر داد و علت آن‌را افزایش عرضه فولاد و محصولات آن در اثر کاهش صادرات عنوان کرد.

 به نقل از ایسنا، بهادر احرامیان از ریزش قیمت فولاد در سه هفته گذشته خبر داد و گفت: روند کاهش قیمت فولاد در دو ماه گذشته ثابت شده بود اما در سه هفته گذشته این روند تسریع شد و در حال حاضر قیمت فولاد نسبت به ماه گذشته، 30 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، مقایسه سالیانه قیمت‌های فولاد درست نیست، چرا که قیمت‌ها باید نسبت به قیمت‌های جهانی سنجیده شوند که آن‌ها دائم در حال تغییر هستند.

احرامیان ادامه داد: در حال حاضر قیمت محصولات فولادی ایران، همچون میلگرد از قیمت جهانی قراضه پایین‌تر است که این موضوع نشان دهنده افت سقف قیمت‌ها و قرار گرفتن بازار فولاد ایران در فاز عقبگرد است.

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران علت این کاهش قیمت را مشکلات صادراتی و در نتیجه وجود مازاد مصرف در بازار عنوان کرد و گفت: میزان تولید فولاد حدود 25 میلیون تن و مصرف داخل حدود 12 میلیون تن است که در صورت کاهش یا توقف صادرات، وجود مازاد مصرف در بازار منجر به کاهش قیمت‌ها می‌شود.

وی همچنین کاهش قیمت فولاد را زنگ خطر بزرگی برای اقتصاد خواند و تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات و ابهاماتی بر سر راه صادرات وجود دارد که منجر به کاهش صادرات شده است.

احرامیان با بیان اینکه وجود مازاد تولید در بازار و عدم تناسب عرضه و تقاضا مانع رشد قیمت فولاد شد، اظهار کرد: در اوج التهابات بازار ارز، فولاد در مقایسه با بازار جهانی با دلار 8000 تومان عرضه شد و در حال حاضر نیز این محصولات با دلار 5000 تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است که هزینه تولید محصولات فولادی در بهترین حالت با دلار 9000 تومان تامین می‌شود.

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: ممکن است کاهش قیمت فولاد در کوتاه‌مدت برای سیاست‌گذاران مطلوب باشد، اما ضربه‌های جبران‌ناپذیری به این صنعت وارد خواهد کرد.